Budoo

Jak działa budżet obywatelski?

Budżet obywatelski ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim, można realizować w pobliżu potrzebne inwestycja, jak chociażby plac zabaw, parkingi czy tez inne potrzebne rzeczy. W jaki jednak sposób się za to zabrać? Kto może skorzystać ze środków budżetu obywatelskiego? Przeczytaj nasz mini poradnik, a dowiesz się więcej na ten temat.

Jak działa budżet obywatelski?

Budżet obywatelski, zwany inaczej partycypacyjnym, to dodatkowe środki, które można wykorzystać na różnego typu realizacje. Dzięki niemu w gminie powstają potrzebne inwestycje, jak np. place zabaw, parkingi i wiele innych, które sprawiają, że tego typu inwestycje są bardzo pożądane. O tym, co ma zostać wybudowane w okolicy decydują sami mieszkańcy, bo budżet obywatelski i jego główna idea polega właśnie na tym, że mieszkańcy sami najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich okolicy. Stąd też budżet obywatelski jest tak popularny. To szansa na zrealizowanie wielu inwestycji, które są bardzo cenne, a przede wszystkim pożądane przez lokalną społeczność. To bardzo ważne rozwiązanie. Stąd też budżet obywatelski jest tak bardzo popularny. To dodatkowe środki budżetu gminy oddane właśnie do dyspozycji samych mieszkańców.

Budżet a konsultacje

Budżet obywatelski jest bardzo ważny. W ten sposób można dużo wskórać. To jeden z lepszych sposobów na pozyskanie środków potrzebnych do realizacji potrzebnych w mieście inwestycji. W porównaniu do konsultacji z mieszkańcami, w których władze miasta mają realny wpływ na to, co dzieje się w ich okolicy, budżet partycypacyjny obliguje władzy do wyłożenia środków na tego typu inwestycje. Konsultacje to czas, w którym władze mogą liczyć się z opiniami mieszkańców, ale nie muszą ich spełniać. Większość osób traktuje je jako moment do tego, by przedstawić, kiedy mogą powiedzieć rządzącym, co podoba lub nie podoba się w ich okolicy. To również czas, by pokazać im „żółtą kartkę”. Budżet obywatelski to skuteczniejsza forma wpływania na to, co dzieje się w okolicy. Władze są zobligowane do tego, by realizowały projekty, które zostały przegłosowane w ramach projektu.

Pilnuj terminów

Bardzo ważne jest to, by pilnować harmonogramu działań. Każde miasto ma nieco inne zasady, które determinują możliwość przyznawania środków na dany cel. Trzeba zatem dokładnie przeczytać regulamin, by dopełnić wszelkich formalności. Jeśli spóźnimy się ze złożeniem wniosku chociażby o jeden dzień, może to nas sporo kosztować. Następna okazja do realizacji naszego projektu pojawi się dopiero w kolejnym roku.

PODOBNE WPISY

----------------------------

http://forumbudujemy.pl/topic/4-budowa-domu-w-najbli%C5%BCszym-czasie/

http://content-hq.com/place-zabaw-dlaczego-sa-wazne-dla-rozwoju

http://aceton.waw.pl/do-czego-sluza-kontenery-magazynowe

http://forbud.info/showthread.php?tid=15

http://aceton.waw.pl/do-czego-sluza-kontenery-magazynowe